Mój świat kawy i herbaty


Przepisy kawowe

Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej>
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >
Zobacz więcej >

Kilka słów o kawie

 

Historia kawy sięga IX wieku. Zgodnie z prastarą legendą, etiopski pasterz zauważył pewnego dnia, że jedna z jego kóz jest wyjątkowo pobudzona. Jak się okazało, przyczyną jej zachowania były zjedzone przez nią ziarna kawy. Pasterz postanowił zebrać je i zaparzyć z nich napój, po wypiciu którego dostał zastrzyku energii.

Inne źródła historię kawy wiążą z sufickimi mnichami z Jemenu. Skosztowali oni nieznanych im dotychczas zielonych jagód, lecz ich smak był na tyle gorzki, że postanowili wrzucić je do ogniska. Po kilku minutach zaczął się z niego roznosić niezwykle aromatyczny zapach palonych ziaren.

Pierwsze lokale, w których spożywać można było kawę pojawiły się w XVI wieku w Stambule. Początkowo wzbudzały one raczej negatywne emocje, lecz pod koniec wieku stały się już w pełni akceptowane. Kontrowersyjną kwestią było natomiast arabskie pochodzenie kawy. Jej popularność zaczęła się szerzyć dopiero wówczas, gdy papież Klemens VIII zdementował jakoby napój ten miał być dziełem szatana. Na Zachodzie kawiarnie powstawać zaczęły dopiero około 100 lat później. Z kawiarniami spotkać można się było głównie w takich miastach portowych, jak Londyn, Hamburg czy Amsterdam.

W 1822 roku w Warszawie działały 122 kawiarnie, a dwie dekady później – już 180. W Krakowie natomiast, w połowie XVIII istniało 55 kawiarni. W XIX wieku lokale tego typu zmieniły swój charakter na bardziej barowy i napój ten nierzadko podawany był z dodatkiem alkoholu.

 

  • Każdego roku na świecie wypija się 400 miliardów filiżanek kawy.
  • Najwięcej kawy na świecie wypijają Finowie (12 kg rocznie). Drugie miejsce zajmują Szwedzi z 11 kg. Polacy każdego roku spożywają natomiast około 3 kilogramy tego kofeinowego napoju.
  • Do picia kawy przyznaje się ponad 80% ludzi na świecie. 50,8% z nich stanowią mężczyźni, 32,8% – kobiety.
  • Największą popularnością wśród płci pięknej cieszy się latte i cappuccino, panów – espresso.
  • Najdroższą kawą świata jest kopi luwak, którą wytwarza się z odchodów mieszkającego w Indonezji łaskuna muzanga. Jedna filiżanka tego napoju kosztuje około 100 złotych.